معرفی و بررسی

دوربین مداربسته چشم ماهی یا Fisheye چیست؟

دوربین مداربسته چشم ماهی یا Fisheye چیست؟

دوربین های مداربسته انواع مختلفی دارد که در بازار امروز تنوع بسیار زیادی دارند که بواسطه ی نیاز مشتری ها و قیمت های متفاوتی دارد. در این مقاله قصد داریم به این سوال که دوربین مداربسته چشم ماهی یا fisheye چیست و چگونه است پاسخ دهیم.

برای ابتدا باید بگیم که این نوع دوربین تحت شبکه و شباهت بسیار زیاد به چشم ماهی دارد و میتواند در زاویه های مختلف دریافت و ثبت کند. برای خرید دوربین های چشم ماهی از نمایندگی ما به صفحه هایک ویژن مراجعه کنید.

کاربرد دوربین چشم ماهی یا fisheye

دوربین های چشم ماهی به دلیل داشتن قابلیت وسعت دید بالا و 360 درجه و پانوراما میزان پوشش کامل محیط مورد نظر در بر میگیرد اما در کاربرد های متفاوتی مورد استفاده قرار میگیرد برای مثال در محیط های وسیع که نیاز دید وسیع و گسترده نیاز است مانند فرودگاه ها و هتل ها یا انبار ها یا برای نظارت به صورت نامحسوس و مخفی است.

در مورد این دوربین ها یک نکته مهم اینکه به علت اینکه فضای دید بسیار بالایی دارد دقت وضوح پایین تری دارد برای مثال هنگام زوم بر روی هدف مورد نظر کاهش افت کیفیت تصویری دارد. این دوربین ها بستگی به نوع و قیمت و کیفیت دارای دید در شب است و همچنین مکان هایی که در آن نور کم وجود دارد بستگی به نوع کیفیت میتواند تصاویر مناسب یا بدی ایجاد کند.

بعضی از این دوربین ها امکان قابلیت ضبط با صدا را دارند که به راحتی در دسترس میباشد.

مزایا و معایب دوربین چشم ماهی یا fisheye

مزایا:

  • وسعت دید بالا و 360 درجه
  • استفاده کمتر از دیگر دوربین ها و کاهش هزینه اقتصادی
  • پوشش در تمامی جهات
  • تکنولوژی ردیابی
  • نصب بسیار آسان
  • انتقال صدا دو طرفه (میتوانید در مکانی که دوربین نصب است هم صدا دریافت میکنید هم با طرف مقابل صحبت کنید)

معایب:

  • دقت وضوح پایین هنگام زوم
  • اشیایی که در آن دیده میشود به علت 360 درجه بودن اندازه واقعی خود نیستند

دوربین چشم ماهی را در چه محل هایی نباید نصب کرد؟

برای نصب دوربین های چشم ماهی باید به یک سری نکات توجه شود زیرا کیفیت کار را بالا برده و نیاز را رفع کند. برای مثال در محل هایی با ارتفاع بلند سقفی یا بالعکس همچنین محیط های فضای باز و عمومی و اگر از نوع کیفیتی پایین تری از این دوربین ها استفاده شود در محیط های نور کم کیفیت خوبی ندارند.

انواع دوربین های چشم ماهی یا fisheye

این نوع از دوربین ها هم مانند دوربین های دیگر به دو بخش تحت شبکه و آنالوگ تقسیم میشود. این دوربین میتواند به وسیله متصل بودن به شبکه و اینترنت تصاویر را روی دستگاه های موبایل لپ تاپ و غیره با استفاده از نرم افزار مخصوص به صورت زنده به نمایش گزاشت.

فضای ذخیره سازی fisheye یا چشم ماهی

در این دوربین های مداربسته به 2 صورت ذخیره کند.

  • استفاده از رم داخلی
  • استفاده از Nvr و Dvr

حل مشکل تصویر گرد در دوربین چشم ماهی fisheye

هنگام استفاده از دوربین چشم ماهی تمام تصاویر حاصل دریافتی به صورت گرد و 360 درجه میباشد. با استفاده از برنامه ی رسمی هایک ویژن میتوانید تصاویر 360 درجه را کشیده کند و به صورت 180 درجه یا تجزیه عکس عادی را بسازید. برنامه ی VS Player این کار را به راحتی انجام میدهد. میتوانید آموزش این برنامه را از صفحه اینستاگرام هایک پرشین ببینید.

حل مشکل تصویر گرد در دوربین چشم ماهی fisheye

حرف آخر

با توجه به حرف هایی که گفته شد دوربین چشم ماهی کار چندین دوربین را انجام میدهد و از نظر قیمت و اقتصادی بهترین گزینه برای نصب میباشد اما یک نکته قابل توجه وجود دارد دقت برای نصب مکانی این دوربین زیرا همونطور که در این مقاله اشاره کردیم در هر محیطی مناسب نمیباشد چون یک تصویر و دید کلی به ما میدهد و حرکت و جزییات با دقت دیده نمیشود از این دوربین در محیط های کوچک و با ارتفاع کم سقفی مورد استفاده نمیگیرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *