معرفی و بررسی

VCA چیست؟

امروزه روز به روز علم تکنولوژی در حال پیشرفت است. ما شاهد این پیشرفت در دوربین های مدار بسته نیز هستیم.

از جمله این پیشرفت ها بوجود آمدن تکنولوژی vca است که برای بهبود فرایند امنیتی تاثیر بسیار زیادی دارد. vca توانسته است قابلیت های پبشرفته زیادی را به دوربین ها بی افزاید.

پیدایش تکنولوژی vca

تکنولوژی VCA مخفف کلمات video content analytics می باشد. با استفاده از تکنولوژی vca می توان به سادگی اطلاعات و محتوای تصویری دوربین ها را از نظر تعقیب هوشمند، تشخیص چهره و فاخر کردن وقایع مکانی و زمانی و …، به کمک پردازش تصویر دوربین ها آنالیز کرد.

قدرت آنالیز این تکنولوژی بسیار بالا است و برای تشخیص هویت دوربین مدار بسته بسیار بهینه عمل می کند.

اگر شما برای انتخاب دوربین های مداربسته خود سمت دوربین هایی با تکنولوژی vca رفته اید باید بگوییم که انتخاب هوشمندانه ای کرده اید، چراکه دوربین هایی با این قابلیت از هزینه های سیستمی شما بسیار کاهش می دهد.

لازم به ذکر است که با استفاده از تکنولوژی vca، حضور فیزیکی و اپراتوری را در فعالیت سیستم های نظارتی بسیار کاهش پیدا می کند و نیاز نمی باشد به صورت روزانه فعالیت فیزیکی داشته باشید و حضور در محل شما اجباری نیست.

کاربرد تکنولوژی vca در دوربین مدار بسته

کاربرد تکنولوژی vca در دوربین مدار بسته

این تکنولوژی کاربرد بسیار خوبی در آنالیز کردن دارد که شامل قابلیت هایی از جمله تشخیص نفوذ(Intrusion Detection) ، تشخیص عبور از خط (line crossing) و تشخیص هویت می باشد که در فعالیت های نظارتی و امنیتی کمک شایانی کرده است.

شما می توانید از قابلیت های متنوعی که این تکنولوژی در اختیارتان قرار می دهد در منازل، اداره جات، فروشگاه ها، مراکز امنیتی و پایگاه های نظارتی استفاده کنید.

انواع کاربرد VCA در دوربین مدار بسته

ما برای شما دسته بندی از کاربرد های این تکنولوژی تهیه و در بستر یک محتوا آماده کرده ایم که بتوانید به راحتی کارایی و اطلاعات کاملی از اینکه VCA چیست را بدست آورید.

عبور از خط (Line crossing)

این قابلیت به طوری عمل می کند که شما با تعبیه کردن یا کشیدن خطی در محل خاصی عبور افراد را کنترل می کنید، که در هنگامی که ترددی از آن خط صورت گرفت به شما اطلاع داده شود. برای اطلاعات بیشتر راجب این قابلیت و تنظیم آن به مقاله عبور از خط دوربین مدار بسته مراجعه کنید.

تشخیص حرکت

ویژگی این قابلیت همانطور که از نام آن پیداست برای تشخیص حرکت در تصاویر استفاده می شود. دستگاه شما در حالت عادی تمام مدت در حال ضبط تصاویر است و این کار مسبب این می شود که فضای حافظه ذخیره سازی(HDD) را سریعتر پر کند.

اینجاست که این قابلیت خود نمایی می کند که سیستم ضبط شما برای اینکه شروع به ضبط تصاویر بکند باید حرکتی را تشخیص بدهد، سپس شروع به ضبط و ذخیره سازی تصاویر بکند.

شمارش افراد در دوربین های هایک ویژن (people counting)

شمارش افراد در دوربین های هایک ویژن (people counting)

این تکنولوژی در دوربین های هایک ویژن توانایی انجام سرشماری افرادی را دارد که در یک مکان مشخص ورود و خروج می کنند.این قابلیت به ما این امکان را می دهد که تعداد افرادی را که در یک محل رفت و آمد می کنند را بدست بیاوریم.

این قابلیت بیشتر در مراکز تجاری و فروشگاهی استفاده می شود که از این طریق تعداد بازدید کنندگان این مراکز را بدست می آوریم.

از جمله استفاده هایی که برای این قابلیت امی شود انجام داد عبارتند از :

  • بدست آوردن تعداد بازدید کنندگان از یک مکان تجاری و تفریحی
  • گسترش کار و بهبود بازاریابی و تبلیغات
  • کنترل کارمندان و نظارت بر عملکرد روزانه کارکنان
  • کنترل ورود و خروج افراد یک منطقه

تشخیص چهره

دوربین های مدار بسته صرفا این امکان را به ما می دهد که افراد را با استفاده از تصاویر شناسایی کنیم و نسبت به آنها تصمیم گیری کنیم.

اما تکنولوژی vca خودش تمامی کارهایی که مدیران برای شناسایی چهره درخواست دارند را اجرا می کند. به طور مثال چهره ای را برای شناسایی به آن انقال می دهند و vca با استفاده از تصویر آن فرد را شناسایی می کند.

تشخیص نفوذ

تشخیص نفوذ

در ساختمان های اداری همواره نقاطی هستند که از حساسیت های قابل توجه ای برخوردارند که شامل اتاق هایی که در آن اسناد مهم، اسناد بایگانی شده و در طبقه بندی محرمانه قرار گرفتند می شود.

برای محافظت از آن اسناد و مناطق حساس از قابلیت تشخیص نفوذ استفاده می کنند. با فعال سازی این قابلیت، دسترسی افراد به این مناطق محدود می شود.

یکی دیگر از قابلیت های شگفت انگیز دوربین های مداربسته، ضبط صدا می باشد که ابتدا می توانید وارد صفحه نصب میکروفون به dvr هایک ویژن شوید و تنظیمات آن را بر روی دستگاهتان یاد بگیرید و از این قابلیت کمال استفاده را ببرید.

تشخیص پلاک اتومبیل

این قابلیت بیشتر برای نیرو های راهنمایی و رانندگی و برای دوربین های کنترل ترافیک و همچنین در پارکنیگ ها برای شناسایی اتومبیل ها استفاده می شود. این قابلیت کمک بسیاری به نیرو های انسانی برای پلاک نویسی کرده است و از خطا های انسانی جلو گیری می کند. با معرفی تکنولوژی Anpr کمک زیادی به سیستم های تشخیص پلاک شده است، لازم به ذکر است که در این قابلیت در نور کم به مشکل بر خوردند که امروزه با استفاده از فناوری مادون قرمز این مشکل حل شده است.

در مراکز پیشرفته و بزرگی که دوربین های زیادی در آنجا قرار دارد، اغلب از سرور های قدرتمندی استفاده می کنند، اگر شما قصد دارید که سروری برای دوربین مداربسته خود تهیه کنید، به صفحه سرور بهتر است یا NVR مراجعه کنید و تمامی اطلاعات مورد نیازتان را بدست آورید.

تعقیب هوشمند

از برترین قابلیت های این تکنولوژی تعقیب هوشمند است که با دادن سوژه به آن، هرگاه آن موضوع در دید دوربین باشد، دوربین آن سوژه را دنبال می کند و روی آن متمرکز می شود.

نقشه گرمایی (Heat map)

نقشه گرمایی (Heat map)

نقشه گرمایی می تواند اطلاعات مفیدی از تراکم جمعیتی به ما بدهد.نقشه گرمایی یک ابزار مناسب برای تجزیه و تحلیل ویدیویی است که می تواند با استفاده از گرما و حرکات و فرکانس های تولید شده، اطلاعات از اندازه و تراکم جمعیت را به ما نشان بدهد.

VCA در دوربین مداربسته چیست ؟

تکنولوژی منحصر به فرد در دوربین های مداربسته می باشد که قابلیت های تشخیص افراد، مکان و حتی گرما را نیز دارد. برای کسب اطلاعات بیشتر به این صفحه مراجعه کنید.

کاربرد VCA در دوربین مدار بسته چیست ؟

کاربرد این تکنولوژی در تشخیص چهره، تشخیص پلاک و همینطور شناسایی گرما در مناطق می باشد.
برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید به این صفحه مراجعه کنید.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.