تکنولوژی هایک ویژن, آموزش هایک ویژن

برد دید دوربین مدار بسته در روز و شب چقدر است؟

برد دید دوربین مداربسته در روز و شب

برد دید دوربین مدار بسته در روز و شب به عوامل مختلفی بستگی دارد،شاید در تصویر دوربین مدار بسته بتوان چیزهایی در فاصله ی زیاد را هم دید ولی در اصل برای همه ی افراد جزییات یک تصویر مهم است (مثل صورت افراد،پلاک خودرو،…) و این فاصله با جزییات دقیق را برد مفید می گویند.

برد مفید یک دوربین مخصوصا در روز به مواردی از قبیل کیفیت دوربین،رزولوشن،قدرت بزرگنمایی یا همان زوم و محل نصب بستگی دارد که در زیر توضیح داده میشود.

برای خرید دوربین های امنیتی مناسب آب و هوای تاریک به صفحه هایک ویژن مراجعه کنید.

۱.رزولوشن:

رزولوشن یا وضوح تصویر که همانطور که از اسمش پیداست در نشان دادن جزییات بسیار مهم است و هرچه تصویر واضح تر باشد ما جزییات بیشتری خواهیم دید.

۲.قدرت زوم اپتیکال دوربین:

دوربین های مداربسته دو نوع لنز ثابت و وریفوکال دارند.

لنزهای وریفوکال قدرت زوم تا یک کیلومتر هم دارند.

توجه کنید که برد دوربین مدار بسته برای تشخیص چهره یا تشخیص پلاک متفاوت است و با توجه به نیاز باید انتخاب کرد.

قدرت زوم اپتیکال دوربین مداربسته

۳. کیفیت دوربین:

کیفیت یک دوربین با مگاپیکسل نمایش داده میشود و هر چه بالاتر باشد جزییات دقیق تری دیده میشود.

کیفیت دوربین مداربسته در شب و روز

۴.محل نصب:

محل نصب نیز در برد تاثیر زیادی دارد،بهتر است بین دوربین و اینترنت فاصله ای نباشد و دوربین در جایی نصب شود که مانعی در جلوی ان قرار نگیرد.

از انجایی که بیشتر اتفاقات در شب رخ میدهد بهتر است در انتخاب دوربین مدار بسته به این نکته توجه کنیم که مجهز به دید در شب باشد.

دوربین های دید در شب در تاریکی قابلیت تشخیص جابجایی را دارند که با حرکتی در جلوی دوربین الارم می دهند و بدانید که این خاصیت را دوربین های معمولی ندارند.

محل نصب دوربین مداربسته

قابلیت دید در شب به دو عامل بستگی دارند:

۱.میزان قدرت ال ای دی های موجود بر روی دوربین

۲.میزان حساسیت چیپ دوربین مداربسته به امواج مادون قرمز

که این دو عامل باعث میشود دوربین های دید در شب بردهای متفاوتی داشته باشند و همین امر از لحاظ قیمتی انها را از هم جدا میکند، دوربین های کوتاه برد بسیار ارزان تر از دوربین هایی با برد بلند هستند.

در دوربین مدار بسته برای تصویر برداری در شب از نور مادون قرمز استفاده میشود برای این منظور LEDهای IR در دوربین مداربسته نصب میشود که با توجه به نوع دوربین بردهای متفاوتی دارند.

این نور فرکانس متفاوتی با نور مرئی که برای انسان قابل رویت است دارد، در نتیجه چشم انسان قادر به دیدن ان نیست ولی برای دوربین محیط را روشن میکند.

برای اینکه یک دوربین هم برد خوب در روز داشته باشد و هم در شب،باید چیپ های ان هم به نور مرئی و هم به نور مادون قرمز حساسیت زیاد داشته باشد،البته که این حساسیت در مورد نور مادون قرمز بسیار کم است و حتی مشکلاتی دارد،مثلا انعکاس نور IR به فلز و شیشه متفاوت است و تصاویر پشت شیشه در شب به خوبی دیده نمیشوند و یا پلاک خودروها به خوبی قابل خواندن نیست.

به طور کلی دید در شب در صورتی برد زیاد خواهد داشت که یا نور ال ای دی ها را زیاد کنیم که این باعث اشباع تصویر میشود و تصاویر نزدیک را پر نور و غیر قابل رویت میکند یا چیپ هایی با حساسیت خیلی بالا به کار ببریم که این نیز باعث افزایش بیش از حد قیمت دوربین میشود.

در نتیجه برای برد مفید در شب نمیتوان انتظار خیلی زیادی از دوربین های مدار بسته داشت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *