زاویه دید (Adjustment Range) چیست

زاویه دید (Adjustment Range) چیست ؟ | انواع تنظیمات زاویه
آنچه در این نوشته خواهیم گفت

یکی از مهم ترین عواملی که در دوربین مداربسته نقش مهمی دارد نصب درست این مدل دوربین ها می باشد که باید توسط نصاب های حرفه انجام شود. افرادی که می دانند دوربین ها باید در ارتفاع متناسب با دید دوربین و فاصله با سوژه و در کدام زاویه قرار بگیرند. Adjustment Rang به منظور بهترین و مناسب ترین زاویه برای دید کامل و درست می باشد.

Adjustment Range یا محدوده تنظیم زاویه دوربین، به شما کمک می کند تا بتوانید دوربین مداربسته را در دلخواه ترین زاویه ممکن نصب کنید.
اما این مستلزم این است که شما Adjustment Range یا “محدوده تنظیم زاویه” دوربین خود را بدانید.
معمولا این اطلاعات در برگه راهنما یا datasheet هر دوربین ذکر می شود،
مثلا برای دوربین های شرکت هایک ویژن اگر به کاتالوگ ( برگه راهنما یا datasheet ) دوربین مراجعه کنید؛
حتما با عبارت Adjustment Range مواجه خواهید شد.

زاویه تنظیم دوربین مداربسته چگونه انجام می شود ؟

زمانی که ما قصد داریم دوربین مداربسته را نصب کنیم باید توجه داشته باشیم که چه زاویه ای برای نصب مناسب است.

واحد اندازه گیری زاویه دوربین با درجه اندازه گیری می شود و در زبان انگلیسی به منظور angle of view یا field of view می باشد.

در ابتدا باید نوع دوربین مورد نظر و تعداد آن را مشخص کنید. برای مثال اگر مکانی که از مساحت کمتری برخوردار است باید از دوربین هایی که دارای یک تا سه تا می باشد و توسط یک دستگاه DVR که تصاویر را ضبط می کنند استفاده شود.

همچنین بعد از انجام این مراحل باید از دوربین های مداربسته اسپید دام، دام و بولت استفاده کنیم.

انواع زوایای تنظیم Adjustment Range

Adjustment Range دوربین مداربسته با سه شاخصه تعریف می شود.

زاویه دید افقی:

در این حالت همان زاویه دید معمولی در دوربین ها می باشد که دوربین در زاویه ای که بصورت عمود است را تحت پشش قرار می دهد و تصاویر را ثبت می کند.

زاویخ دید عمودی:

در این حالت دوربین در زاویه ای که بصورت عمود است را تحت پوشش قرار می دهد و تصاویر را ثبت می کند.

زاویه دید قطری یا مورب:

در این حالت دوربین این توانایی را دارد که همزمان بتواند در دو زاویه عمودی و افقی تصاویر را ضبط کند که شکل یک مستطیل می باشد. به قطر این مستطیل زاویه دید قطری میگویند که بسیار کارآمد تر می باشد.

عوامل تاثیر گذار در زاویه دید دوربین مداربسته

مل تاثیر گذار در زاویه دید دوربین مداربسته

همانطور که میدانید، دوربین های مدار بسته از نظر محفظه (case)، به سه مدل کلی دام، بالت و باکس تقسیم می شوند.
دوربین های دام برای نصب روی سقف، دوربین های بالت برای نصب روی دیوار و باکس برای نصب در محیط دلخواه!
حال اگر یک دوربین بالت روی سقف نصب شود؛ چه خواهد شد؟
یا برعکس اگر یک دوربین دام روی دیوار نصب شود؟
در واقع هیچی! هیچ مشکلی به وجود نخواهد آمد.
شما با تنظیم زوایای pan، tilt، rotate میتوانید زاویه دلخواه را به دست آورید و دام یا بالت بودن دوربین، محدودیتی از این حیث برای شما به وجود نمی آورد اما بهتر است بر اساس اطلاعات درست این کار را پیش ببریم به همین دلیل به موارد زیر توجه کنید.

تاثیر نوع دوربین روی زاویه دید

شما می توانید با استفاده از دوربین های مداربسته اسپید دام، دام و بولت دید بسار خوبی را داشته باشد.

دوربین اسپید دام یکی از قدرتمند ترین دوربین هایی می باشد که دارای چرخش ۳۶۰ درجه می باشد. این دوربین ها دارای زوم اپیکال هستند که باعث تمایز این نوع دوربین با سایرین می باشد دوربین اسپید دام به نام هایی همچون دوربین گردان و دوربین چرخشی نامیده می شود.

دوربین دام به دلیل شکل ظاهری گرد که در انگلیسی Dome به معنای گنبد است نامیده می شود. این دوربین ها در زیر سقف قرار می گیرد و زاویه دید ۱۸۰ درجه را در اختیار ما قرار می دهد. این نوع دوربین از پلاستیک سحت ساخته شده است و بهتر است در مقابل برف و باران قرار نگیرد تا طول عمر بیشتری داشته باشد.

دوربین بولت جز یکی از بهترین دوربین های ضد آب است که در برابر هر نوع شرایط آب و هوایی مقاوم است. این دوربین در زبان انگلیسی BULLET نام دارد که به معنای گلوله می باشد و قابلیت دید در شب نیز دارد. زاویه این دوربین روی یک نقطه یا محدوده مشخص می باشد.

برای کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با خرید این نوع دوربین های مداربسته و مشاهده لیست قیمت هایک ویژن به سایت ما مراجعه نمایید.

برد دوربین مداربسته چند متر است ؟

بطور کلی اگر بخواهیم به سول پاسخ دهیم برد دوربین مداربسته به سه عامل کلی بستگی دارد:

کیفیت دوربین بر اساس مگاپیکسل: دوربین هایی که تا بحال وارد بازار شده اند از نظر کیفیت کاملا متفاوت می باشند چرا که بر اساس این فاکتور که تصاویری که ضبط می شود دارای چند مگاپیکسل می باشند بسیار مهم است. باید بدانیم که هر چقدر مگاپیکسل بیشتر باشد کیفیت تصاویر نیز بالا تر خواهد بود به عنوان مثال دوربین هایی که دارای ۸ مگاپیکسل می باشد کیفیت بالاتری نسبت به دوربین های ۴ مگاپیکسل هستند دارند.

قدرت زوم اپتیکال دوربین: لنز ها عضو ثابتی در دوربین ها می باشد که برای هر مدل دوربین دو لنز ثابت و وریفوکالمی باشد. پس شما هنگام خرید علاوه بر مدل دوربین مورد نظر باید به لنز موجود روی آن دوربین دقت داشته باشید. زوم اپتیکال بهترین و حرفه ای ترین زوم می باشد بطوری که شما یک زوم فوق العاده شفاف و دقیق خواهید داشت.

محل نصب دوربین مداربسته: اینکه دوربین ها در کجا نصب شوند از عوامل بسیار مهمی می باشد که باید به آن توجه کنیم. بهتر است دوربین ها را در مکان هایی نصب کنیم که عموم در حال رفت و آمد باشند تا بتوانیم دید درستی نسبت به فضای اطرافمان داشته باشیم ودر عین حال در فضایی که کمتر در دسترس دید می باشد. در این صورت می توانیم یک نصب دوربین هوشمندانه داشته باشیم.

چطور یک دوربین مداربسته با زاویه دید مناسب، پیدا کنیم ؟

طور یک دوربین مداربسته با زاویه دید مناسب، پیدا کنیم ؟

اول اینکه اگر می خواهید دوربین مناسبتان را بیابید باید بدانید که دوربین مداربسته چیست و چه کارایی هایی دارد و با چه لوازماتی باید نصب شود، سپس می توانید با توجه به این معیار ها دوربین مداربسته مناسب خود را پیدا کنید.

ما برای بررسی این موضوع به راهنمای PDF یکی از دوربین های هایک ویژن مراجعه کردیم.
به شما هم توصیه میکنیم پیش از خرید هر دوربینی این کار را انجام دهید.

معرفی دوربین مداربسته هایک ویژن، با زاویه دید قوی !

DS-2CE56D8T-IT1E هایک ویژن

که مقادیر Adjustment Range آن به صورت زیر است:
Pan: 0° – ۳۶۰°;
Tilt: 0° – ۷۵°;
 Rotate: 0° – ۳۶۰°

پس همانطور که می بینید؛
زاویه چرخش افقی این دوربین از ۰ تا ۳۶۰ درجه
زاویه چرخش عمودی این دوربین از ۰ تا ۷۰ درجه
زاویه چرخش مورب این دوربین از ۰ تا ۳۶۰ درجه
می باشد.

توجه داشته باشید که میزان دید دوربین های مداربسته (به علت شرایط جوی و…)به مرور کمتر می شود، اما تمامی محصولات هایک ویژن دارای گارانتی چند ساله می باشند. برای اطلاعات بیشتر به صفحه گارانتی هایک ویژن مراجعه کنید.

سوالات متداول

اهمیت زاویه دید دوربین مداربسته چقدر می باشد ؟

زاویه دید بسیار امر مهمی در نصب دوربین های مداربسته می باشد چرا که اگر این موضوع رعایت نشود شما دید کافی و مناسب را ندارید و کوجب پایین آمدن رضایت مشتری می شود..

تاثیر قیمت دوربین مداربسته در زاویه دید آن

همانطور که میدانید دوربین های مداربسته انواع مختلفی دارد، با توجه به نوع دوربینی که خریداری می کنید، زاویه دید تصویر متفاوت است.

چرخش تصویر در دوربین مداربسته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *