علت تغییر رنگ تصویر دوربین مداربسته چیست ؟

علت تغییر رنگ تصویر دوربین مداربسته چیست | هایک ویژن
آنچه در این نوشته خواهیم گفت

گاهی ممکن است تصاویر دوربین های مدار بسته، بنا به دلایل متفاوت با مشکل تغییر رنگ مواجه شوند. رنگ تصاویر دوربین ها به قرمز، بنفش، صورتی و یا سیاه و سفید تغییر می کنند. این تغییرات رنگ، علل مختلفی دارند و برای رفع مشکل هر یک از این حالات، راه حلی ارائه شده است که در این صفحه به بررسی کامل و جامع آنها پرداخته ایم. دوربین های مدار بسته هایک ویژن مجهز به پیشرفته ترین تکنولوژی روز هستند و دقت بالایی در تشخیص رنگ و ضبط تصاویر دارند.

علل قرمز شدن تصاویر و روش های رفع آن

حتماً تا به حال شاهد تصاویر ضبط شده ی دوربین های مدار بسته به رنگ قرمز بوده اید. این مشکل نسبتاً رایج می باشد که علل و راهکار های متفاوتی برای رفع آنها رائه شده است. برای برطرف کردن مشکلات ناشی از تغییر رنگ تصاویر ضبط شده توسط دوربین های مدار بسته، پیشنهاد می شود روش های ارائه شده را به ترتیب بررسی و سپس در صدد رفع آن برآیید.

اشکال در کابل اتصال

اولین اقدام، بررسی کابل اتصال دوربین مدار بسته می باشد که در صورت بروز قرمزی در تصاویر ضبط شده، باید چک شود. چنانچه این کابل مشکلی داشته باشد موجب ایجاد تغییر رنگ تصاویر ضبط شده می شود.

اشکال در تنظیمات رنگ صفحه نمایشگر

اشکال در تنظیمات رنگ صفحه نمایشگر

از تنظیمات درست و صحیح صفحه ی نمایشگر خود کسب اطمینان کنید. در صورت تنظیم نبودن، سعی کنید آن را تنظیم کنید و اگر همچنان رنگ ها به درستی نمایش داده نمی شوند، مانیتور را به تنظیمات اولیه ( resret factory ) برگردانید.

اشکال در تنظیمات دستگاه DVR یا NVR

علت تغییر رنگ تصاویر ممکن است ناشی از اختلال در تنظیمات دستگاه DVR یا NVR باشد. در صورت نیاز، دستگاه DVR یا NVR را به حالت اولیه کارخانه برگردانید تا اشکال تغییر رنگ، رفع شود.

خراب بودن ICR

اگر با بررسی موارد بالا، همچنان اشکال قرمزی تصاویر وجود داشت، در قدم بعدی دستگاه ICR در دوربین مدار بسته را بررسی کنید. وجود اشکال در این دستگاه باعث به وجود آمدن هاله ی قرمز یا بنفش در اطراف تصاویر دوربین های مدار بسته می شود. اگر ایراد از دستگاه ICR باشد، چاره ای جز تعویض آن وجود ندارد.

خرابی CCD

وجود اشکال در CCD نیز از دیگر عواملی است که در قرمز شدن تصاویر دوربین مدار بسته مؤثر می باشد. اگر تشخیص نهایی، وجود مشکل در CCD بود، اقدام به تعویض آن نمایید.

خرابی کابل VGA

برای کسب اطمینان از درستی کابل VGA می توانید یک مرتبه آن را با یک کابل VGA دیگر تعویض کنید. چنانچه اختلال تغییر رنگ برطرف شد، مشخص می شود که کابل VGA قبلی باعث بروز این اختلال بوده است و باید یک کابل جدید تهیه و خریداری کنید.

وجود میدان مغناطیسی در اطراف صفحه نمایش

اگر میدان مغناطیسی نسبتاً قوی در اطراف صفحه نمایش شما وجود داشته باشد، می تواند بعنوان عامل تغییر رنگ تصویر در صفحه نمایشگر باشد. بنابراین توجه به این موضوع خالی از لطف نیست و پیشنهاد می شود از عدم وجود میدان مغناطیسی در نزدیکی مانیتور خود مطمئن شوید.

رفع مشکل صورتی یا بنفش شدن تصویر

رفع مشکل صورتی یا بنفش شدن تصویر

تغییر رنگ تصاویر به رنگ بنفش یا صورتی، از اشکلات رایج در تصاویر ضبط شده توسط دوربین های مدار بسته می باشد. عدم همخوانی سیستم عامل با نرم افزار نمایش تصاویر دوربین مدار بسته، تنظیمات غلط و همچنین عوامل فیزیکی مانند دمای محیطی بسیار پایین در بروز اختلال در نمایش تصاویر ضبط شده توسط دوربین مدار بسته نقش دارند که علل بروز آن و روش های رفع آنها را بررسی کردیم.

بررسی کردن تنظیمات تصویر دوربین

در صورت مواجه با تصاویر بنفش یا صورتی در تصاویر ضبط شده دوربین های مدار بسته، ابتدا تنظیمات دوربین را چک کنید. گاهی ممکن است تنظیمات خود دوربین مداربسته سهواً تغییر کرده باشد و همین امر نمایش رنگ ها را نیز تحت تأثیر قرار می دهد. پس جهت رفع این مشکل، کافی است تنظیمات دوربین را مجدداً انجام دهید.

روشن و خاموش کردن برد IR LED

امکان دارد علت رنگ بنفش تصاویر، ناشی از فیلتر IR باشد. پس چندین مرتبه چراغ IR LED روشن و خاموش کنید تا فیلتر IR به حالت اولیه بازگردد. برای انجام این کار به تنظیمات دوربین مراجعه کنید و از آنجا چراغ IR LED را خاموش و روشن کنید. و یا اینکه کابل مربوطه را به صورت دستی از دوربین جدا کنید. اگر تا به حال این کار را انجام نداده اید و آشنایی ندارید، پیش از اقدام به جدا کردن کابل از دوربین، دفترچه راهنمای دوربین مدار بسته را با دقت مطالعه کنید.

روشن و خاموش کردن دوربین مدار بسته

راه حل پیشنهادی دیگر روشن و خاموش کردن خود دوربین است. دوربین را از منبع تعمین کننده برق، جدا کنید و در حدود یک دقیقه صبر کنید و دوباره آن را روشن کنید. اگر دوربین مدار بسته بی سیم دارید، با جدا کردن باتری آن را خاموش کنید. پس از آن برنامه دوربین را دوباره تنظیم کنید.

ریست فکتوری کردن دوربین و بازگرداندن دوربین به تنظیمات کارخانه

ریست فکتوری کردن دوربین و بازگرداندن دوربین به تنظیمات کارخانه

شما می توایند در جهت رفع صورتی شدن تصاویر دوربین های مدار بسته، همه ی تنظیمات دوربین را به حالت اولیه ( reset factory ) باز می گردانید. همین اقدام فیلتر IR را هم به حالت اولیه برمی گرداند و به احتمال خیلی زیاد مشکلات اختلال رنگ هم برطرف می شوند.

به روز رسانی نرم افزار دوربین مدار بسته

گاهاً مشکل نمایش رنگ ها می تواند ناشی از آپدیت نکردن نرم افزار دوربین مدار بسته باشد. اگرچه احتمال وجود اختلال رنگ ها، به دلیل به روز نبودن نرم افزار، بسیار اندک می باشد اما بهتر است برای جلوگیری از اشکلات احتمالی، سعی کنید نرم افزار دوربین را همیشه به روز رسانی کنید.

استفاده از آهن ربا

شاید به ذهن شما خطور نکند اما علت رنگ عجیب تصاویر دوربین مدار بسته، ممکن است به دلیل جابجا شدن یا گیر کردن فیلتر دوربین باشد. برای بررسی این احتمال یک آهن ربای قوی را اطراف لنز به آرامی بچرخانید تا در صورت جابجایی قطعه، در جایگاه اولیه قرار بگیرد.

تعویض فیلتر برش ( IR CUT )

توجه داشته باشید پیش از خرید فیلتر برش، مشخصات و مدل دوربین مدار بسته خود را با دقت چک کنید و سپس اقدام به خرید و جایگزینی آن کنید. در صورت بروز هر گونه مشکل سخت افزاری یا فنی در رابطه با محصول خریداری از هایک ویژن، به صفحه گارانتی هایک ویژن مراجعه کنید و از خدمات پس از فروش و مشاوره ی تیم حرفه ای هایک ویژن بهره مند شوید.

تمیز کردن دوربین

تمیز کردن دوربین

جرم موجود در فیلتر LED می تواند باعث بروز مشکل در نمایش رنگ های تصاویر دوربین های مدار بسته شود. حتی ممکن است موتور چراغ LED در شب ها به درستی عمل کند اما به دلیل جرم فیلتر LED در جای خود گیر کرده باشد. برای کسب اطمینان از عملکرد این قطعه، با قرار دادن جسمی یا دست خود جلوی دوربین را پوشش دهید تا مانع عبور نور شوید. با انجام این کار چراغ های IR LED روشن می شوند.

اکنون اگر صدای روشن شدن موتور فیلتر LED را بشنوید یعنی موتور به درستی کار می کند اما به دلیل مسدود بودن فیلتر LED، شیشه ی فیلتر حرکت نمی کند و اصطلاحاً گیر کرده است. برای رفع این مشکل می توانید با دقت کافی، دوربین را باز کنید و تمیز کنید. در موارد نادر، دیده شده است که فیلتر برش آسیب دیده یا دائماً گیر می کند که این حالت، در کیفیت و نمایش رنگ های اصلی تصاویر دوربین مدار بسته، مؤثر می باشد. بهتر است هر چه سریعتر فیلتر برش جدید تهیه کنید و با نمونه مشکل دار قبلی تعویض کنید.

تعویض کامل دوربین با یک دوربین دیگر

چنانچه پس از بررسی همه ی مراحل ذکر شده، همچنان با مشکل اختلال رنگ در دوربین مدار بسته مواجه بودید، چاره ای جز تعویض کامل دوربین ندارید. اگر قصد خرید دوربین مدار بسته هایک یا هر قطعه ی دیگری مرتبط با دوربین مدار بسته دارید، می توانید به راحتی لیست قیمت هایک ویژن را چک کنید.

رفع مشکل سیاه و سفید شدن تصاویر

اگر تصاویر ضبط شده توسط دوربین مدار بسته در روز، رنگی نباشند و سیاه و سفید باشند، بیانگر بروز مشکل می باشد که باید دوربین مدار بسته عیب یابی شود و مشکل برطرف شود. با بررسی عواملی که در ادامه به آنها پرداختیم، می توانید مشکل تصاویر سیاه و سفید را برطرف کنید.

فعال شدن حسگر مادون قرمز

فعال شدن حسگر مادون قرمز

علت اصلی سیاه و سفید شدن تصاویر دوربین مدار بسته, عدم رسیدن نور کافی به حسگر مادون قرمز در نظر گرفته می شود. می دانیم که در دوربین های معمولی، در هنگام شب و تاریکی، به علت وجود حسگر مادون قرمز، تصاویر به رنگ سیاه و سفید ضبط می شوند. پس اگر در روز هم تصاویر دوربین همچنان بصورت سیاه و سفید ضبط می شوند، به دلیل وجود فعال شدن سنسور مادون قرمز می باشد.

جهت رفع این مشکل، کافی است دوربین را یک مرتبه روشن و خاموش کنید تا با راه اندازی مجدد دوربین، تنظیمات حسگر مادون قرمز نیز بطور اتوماتیک از نو انجام بشود.

بازگشت نور به دوربین

ممکن است زاویه دوربین در هنگام نصب به درستی انتخاب نشده باشد و به دلیل وجود اجسامی مانند آینه یا شیشه، نور مادون قرمز به سمت لنز دوربین، بازتاب شود و به دوربین برگردد. بازتاب نور مادون قرمز به لنز دوربین، تصاویر ضبط شده را تحت تأثیر قرار می دهد و نقاط سفیدی در تصویر پدیدار می شوند. برای مقابله با این مشکل باید زاویه دوربین را تغییر دهید و یا در صورت امکان، اجسامی که موجب بازتاب نور مادون قرمز می شوند را از جلوی دوربین بردارید.

سؤالات متداول

علت قرمز شدن تصاویر دوربین های مدار بسته چیست ؟

قرمز شدن تصاویر دوربین های مدار بسته ممکن است به دلیل یکی از علل رایج مانند تنظیمات صفحه مانیتور، وجود میدان مغناطیسی قوی اطراف صفحه نمایشگر، خرابی کابل VGA و اشکال در تنظیمات دستگاه DVR یا NVR باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر به این صفحه مراجعه کنید.

علت سیاه و سفید شدن تصاویر دوربین های مدار بسته چیست ؟

یکی از دلایل تغییر رنگ تصاویر دوربین های مدر بسته به رنگ سیاه و سفید فعال شدن حسگر مادون قرمز می باشد که برای کسب اطلاعات بیشتر درباره این موضوع می توانید به این صفحه مراجعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *