Iris دوربین مداربسته چیست

Iris دوربین مداربسته چیست
آنچه در این نوشته خواهیم گفت

در ادامه سری مقالات آموزشی درباره تامین امنیت خانه و البته چگونگی کارکرد دوربین های مداربسته، در این مقاله با مبحثی به نام Iris مواجه می شویم.

همانطور که می دانید هر دستگاه هوشمند توسط چندین قطعه مختلف تشکیل شده است و هرکدام از این قطعه ها وظیفه مشخصی دارند، وجود اختلال در هر یک از این قطعات می تواند کل هدف عملیات را به مشکل بی اندازد و یا حتی آن را به صورت کلی غیر فعال کند.

یکی از بخش های مهم هر دوربین امنیتی یا بهتره بگوییم که هر دوربین تصویر برداری ای را Iris تشکیل می دهد، برای شرکت های برتر در زمینه تولید دوربین های مداربسته عملکرد Iris بسیار با اهمیت است و به همین دلیل هم است که شرکت هایی همچون هایک ویژن نیازمند بررسی دقیق این قطعه و اطمینان حاصل کردن از کاربرد صحیح آن هستند، در ادامه درباره این موضوع بیشتر خواهیم خواند.

آیریس ( به انگلیسی : IRIS ) در واقع نقش عنبیه در چشم انسان را برای دوربین های مداربسته ایفا می کند و بر روی لنز دوربین ها قرار می گیرد. توجه داشته باشید که علت نام گذاری این قطعه دقیقا به این علت است که نقش آن با نقش عنبیه چشم چندان تفاوتی ندارد و اتفاقا ایده این قطعه از چشم انسان گرفته شده است.

بگذارید برای اینکه با این قطعه بیشتر آشنا شویم کمی این مبحث را باز تر کنیم :

عنبیه در چشم انسان وظیفه دارد که نور وارده به چشم ما را کنترل کند تا هم تصویر مناسبی را پردازش کند و هم مانع ضرر رساندن به چشم شود، آیریس در دوربین های مداربسته دقیقا به همین شکل عمل می کند و وظیفه کنترل ورود نور به لنز دوربین های مداربسته را برعهده می گیرد.

اگر هنوز به اهمیت این قطعه در دوربین ها پی نبرده اید باید این نکته را در نظر بگیرید که یکی از مهم ترین نکته ها در تصویربرداری نور پردازی مناسب است، بدون حضور این قطعه تصویر شما یا بسیار تیره و یا بسیار روشن می باشد که در هر صورت قابل مشاهده نیست و رضایت شما را جلب نمی کند.

انواع آیریس ها در دوربین

انواع آیریس ها در دوربین

با توجه به پیشرفت روز افزون تکنلوژی بعید نیست که Iris ها انواع مختلفی داشته باشند و هر کدام از این انواع ویژگی ها و کاربرد های مختص به خود را داشته باشند، در این بخش به صورت گزینه ای به این مدل ها می پردازیم و در ادامه به صورت تک تک به هرکدام از این موارد می پردازیم.

انواع Iris ها به شرح زیر می باشند :

  • آیریس ثابت ( Fixed Iris)
  • آیریس دستی ( Manual Iris)
  • آیریس اتوماتیک ( Auto Iris)
  • P-Iris

آیریس های ثابت

آیریس های ثابت از ابتدایی ترین آیریس های موجود در بازار می باشند، در واقع این مدل هیچ دخالتی بر روی نور وارده به لنز دوربین ها را نادرد، شدت نوری که به لنز دوربین هایی که شامل آیریس ثابت هستند همیشه یکسان خواهد بود و تغییری در آن ایجاد نمی شود.

تنظیمات این قطعه توسط شرکت سازنده انجام می شود و به دلیل ویژگی های نه چندان بالای این قطعه، از Iris های ثابت تنها در دوربین های کوچک مانند مینی دام استفاده می شود.

توجه داشته باشید که ویژگی های نه چندان کامل این آیریس دلیل نمی شود که این مدل بلااستفاده و یا منسوخ شده باشد، این آیریس ها در محیط هایی کاربرد دارند که تغییرات نور آن چنان هم چشم گیر نیست و معمولا در طور روز و شب نور از حد معمول خود بالا و یا پایین نمی رود. از سری محیط هایی با این چنین ویژگی ها می توان به اداره ها و محیط های تجاری و مسکونی اشاره کرد.

آیریس های دستی

آیریس های دستی

در نقطه مقابل آیریس های ثابت، آیریس های دستی قرار میگیرند، این مدل Iris توانایی تنظیم شدت نور را دارد اما تنها به صورت دستی!

در واقع در این نوع آیریس ها شدت نور باید توسط ناظر دوربین ها تغییر کند و این تغییرات باید بر اساس شدت نوری که در محیط وجود دارد باید تنظیم شود.

یکی از مشکلات آیریس های دستی این است که به علت بالا و یا پایین بردن شدت نور در دفعات مختلف، ممکن است روی دوربین و نحوه کارکرد آن اختلال ایجاد شود، متاستفانه این نکته ثابت شده است که استفاده از آیریس های دستی می تواند به صورت مستقیم روی طول عمر دوربین های مداربسته تاثیر بگذارد.

آیریس های اتوماتیک

با توجه به نکته ای که در اواسط مقاله به آن اشاره کردیم، پیشرفت تکنلوژی به قدری چشم گیر است که بعد از مدل های دستی آیریس، مدل های اتوماتیک آن وارد بازار شود.

در واقع IRIS های اتوماتیک توانایی تغییر شدت نور به حد نرمال را به صورت اتوماتیک و بدون هیچ دردسری فراهم می آورند.

تکنولوژی مورد استفاده از این نوع آیریس ها به صورتی است که با توجه به بالا و پایین رفتن میزان نور در محیط، آیریس نیز خود را با محیط وفق داده و تصویر مناسبی را ضبط می کند.

البته شایان ذکر است که تنظیم شدت نور توسط این نوع آیریس ها باعث می شود که اختلال نه چندان بزرگی در زاویه دید و فوکوس دوربین ها ایجاد شود.

آیریس های اتوماتیک معمولا در محیط های باز مورد استفاده قرار می گیرند که از جمله این موارد می توان به پارکینگ ها اشاره کرد.

P-Iris

P-Iris

پی آیریس در واقع ورژن پیشرفته تری از آیریس های اتوماتیک می باشند، تکنولوژی مورد استفاده از این نوع iris ها به مرابط قوی تری و حرفه ای تر از تکنولوژی است که در نسخه قبلی خود مورد استفاده قرار گرفته است.

درواقع دلیل بوجود آمدن این نوع آیریس این بود که ایرادات و معایب نسل قبلی خود را بپوشاند که در همین راستا موفق هم بود، دروبین هایی که به آیریس های مدل P شامل هستند از قیمت بالاتری نسبت به سایر دوربین ها برخوردار هستند، پس بهتر است که استفاده از این نوع دوربین ها تنها در موارد خاص و با اهمیت در دستور کار قرار بگیرد.

کاربرد دوربین های مداربسته مجهز به آیریس مدل پی معمولا در محیط های امنیتی توجیه دارد که از جمله این موارد می توان به مراکز امنیتی دولتی، بانک ها، طلافروشی ها و فروشگاه های زنجیره ای اشاره کرد.

سوالات متداول

منظور از Iris در دوربین ها چیست ؟

Iris ها همانند عنبیه چشم برای دوربین های فعالیت می کنند و وظیفه تنظیم شدت نور را برعهده دارند، در متن مقاله به صورت کامل به این موضوع پرداخته ایم.

آیریس ها چه انواعی دارند ؟

آیریس ها بنابر کاربردشان به انواع مختلفی تقسیم می شود که به شرح روبرو می باشد : ثابت، دستی، اتوماتیک و سری P، در متن مقاله به صورت کامل به هر یک از این موارد پرداخته ایم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *