LUX در دوربین مداربسته چیست؟

آنچه در این نوشته خواهیم گفت

این روزها استفاده از دوربین مداربسته محبوبیت زیادی پیدا کرده است، که با توجه به نیاز، دوربین را انتخاب می کنند.

قابلیت های مختلف در دوربین ها انها را از هم متمایز میکند ولی به طور کلی، از دوربین مداربسته انتظار میرود ،که تصاویری با وضوح بالا و روشنایی کافی داشته باشند.

قابلیت های مختلف در دوربین ها انها را از هم متمایز میکند ولی به طور کلی ،از دوربین مداربسته انتظار میرود، که تصاویری با وضوح بالا و روشنایی کافی داشته باشند، البته این وضوح با کم شدن نور کاهش می یابد.

واحد حساسیت دوربین مداربسته به نور را LUX میگویند و برای اندازه گیری نور محیط از دستگاهی به نام لوکس متر استفاده میکنند.

به طور کلی لوکس را میتوان قدرت نور در نظر گرفت که چشم انسان تعیین میکند، لوکس مقدار نوری است که یک شمع در فضای یک متری روشنایی ایجاد میکند.

LUX اختصاری از lumens per square meter است که با lx نیز نشان میدهند و واحد بین المللی شدت نور در si میباشد.درجه بندی لوکس به لنز،تراشه سنسور و F stop بستگی دارد.

سنسور هر چه حساس تر باشد ،در نور کمتر، بهتر عمل میکند،در مورد لنز ،شفافیت لنز،عملکرد را بهتر و در صورت استفاده از فیلتر خاص در لنز،بزرگ بودن بیش حد لنز و شکل خاص ظاهری ان عملکرد بهتر میشود.

F stop روزنه ای است که نور برای رسیدن به سنسور باید از ان عبور کند که برای مقدار کم F stop نور کمتر و برای مقدار زیاد ان نور بیشتری نیاز است. دوربین ها اکثرا با درجه لوکس یک یا کمتر کار میکنند.

اگر دوربین تصاویر سیاه و سفید ثبت کند لوکس کمتری نیاز است و اگر رنگی باشد لوکس بیشتری میخواهد.

جمعا میتوان گفت هر چه عدد LUX پایین تر باشد،در نور کمتر تصاویر بهتری خواهیم داشت،و عدد پایین تر در دوربین ها قابلیت بالاتر در دوربین است.

انواع LUX در دوربین های مداربسته

انواع LUX در دوربین های مداربسته

برای بهبود نور تصاویر از رتبه بندی های مختلفی از lux استفاده می شود، در این بخش لیستی از انواع این رتبه بندی ها را آماده کرده ایم، البته این لیست نمی تواند برای افراد متخصص کاربردی داشته باشد و صرفا برای توضیح اجمالی قابل قبول می باشد.

  • نور روز = ۱۰،۰۰۰ LUX
  • ابری = ۱۰۰ LUX
  • گرگ و میش = ۱۰ LUX
  • غروب = ۱ LUX
  • ماه کامل = ۰.۱ LUX
  • کوارتر ماه = ۰.۰۱ LUX
  • کامل تاریک = ۰ LUX

تاثیر چیپ سنسور روی LUX

در حالت کلی برای بررسی تکنولوژی چیپ سنسور ها تنها دو نوع وجود دارد که در دوربین های بسته مورد استفاده قرار می گیرد : CCD و CMOS، معمولا هرچقدر که حساسیت سنسور بیشتر و قوی تر باشد، نور کمتری برای گرفتن بهترین تصویر برداری مورد نیاز است.

تاثیر لنز دوربین مدار بسته روی LUX

تاثیر لنز دوربین مدار بسته روی LUX

همانطور که گفته شد چیپ های CCD و CMOS می توانند روی درجه لوکس تاثیرگذار باشند، اما لنز مورد استفاده بر دوربین ها نیز در همین حد و حدود تاثیرگذار است.

توجه داشته باشید که لنز ها نور را از خود عبور می دهند و هرچقدر که این نور ها تمیز شفاف هم باشند بازهم اندکی از نور دریافت شده را جذب می کنند.

از مهم ترین عواملی که می تواند باعث افزایش درجه لوکس باشد و مرتبط با دوربین های مداربسته باشد می توان به موارد زیر اشاره کرد :

  • وجود فیلتر خاصی روی لنز دوربین مداربسته
  • اندازه بزرگتر از حد معمول لنز
  • طراحی خاص شکل ظاهری لنز

نمایندگی هایک پرشین از شما تشکر می کند که تا آخر این مقاله همراه ما بوده اید، برای مشاهده محصولات امنیتی حرفه ای ما نظیر دوربین های مداربسته با قابلیت دید در شب می تواند به صفحه هایک ویژن مراجعه کنید.

سوالات متداول

منظور از LUX در دوربین های مداربسته چیست ؟

لوکس عددی است که در تکنولوژی دوربین های فیلم برداری و مداربسته مورد استفاده قرار میگیرد، این واحد یک واحد بین المللی می باشد که در همه جای جهان به عنوان واحد شدت نور شناخته می شود.

LUX در دوربین های مداربسته چه انواعی دارد ؟

طبیعی است که واحد لوکس متغیر باشد و بنابر بالا و یا پایین بودن آن شدت نور صفحه متفاوت باشد و در تصویر گرفته شده تغییراتی مشاهده شود، در همین مقاله به معرفی برخی از معروفترین انواع این لوکس ها پرداخته ایم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *