استاندارد IP در دوربین مداربسته

استاندارد IP در دوربین مداربسته | استاندارد IP چیست | مزایا
آنچه در این نوشته خواهیم گفت

یکی از مشخصات فنی دوربین های مداربسته، استاندارد هایی است که برای آنها تعریف شده است. از جمله استاندارد های تعریف شده، استاندارد IP در دوربین مداربسته است.

موضوعی که شاید برای اغلب کسانی که در مورد این حوزه آشنایی کافی ندارند پیش بیاید، این است که این استاندارد به چه موضوعی اشاره داشته و به چه دلیلی دارای اهمیت است. ما در این متن به طور کامل به بررسی این استاندارد خواهیم پرداخت، پس با ما همراه باشید.

استاندارد IP چیست؟

دوربین ها حساسیت های بالایی داشته و به همین دلیل است که سازندگان آن، استاندارد هایی را برای برآورد کیفیت آنها تدوین کرده اند.

استاندارد ip به بررسی مقاومت این نوع دوربین ها به ورود گردوغبار و مایعات می پردازد. حروف ip خلاصه شده عبارتIngress Protection است. در کنار این حروف، دو عدد نیز درج شده است؛ عدد اول بیان گر مقاومت نسبت به گردوغبار و عدد دوم نیز بیان گر مقاومت آن به رطوبت و یا به طور کلی مایعات می باشد.

بهتر است توجه داشته باشید که هر چه اعداد درج شده بر روی دوربین بالاتر باشد، نشان می دهد که دوربین مداربسته هایک ویژن، مقاومت بالاتری نسبت به سایر هم رده های خود دارد. در واقع با کمک استاندارد ip دوربین مداربسته می توان قضاوت سریعی در مورد کیفیت، مقاومت آن در برابر شرایط جوی، عمر و حتی دوام دستگاه داشت.

اعداد درج شده در کنار حروف IP

اعداد درج شده در کنار حروف IP

اعدادی در کنار حروف IP در دوربین های مداربسته ثبت می شود که هرکدام نسبت به اعدادشان، مفهومی دارند که در ادامه مطالب به طور کامل به معنا و مفهوم این اعداد می پردازیم. به عنوان مثال دوربین های با IP66 در بازار موجود می باشند که از استاندار بالایی برخوردارند، برای مشاهده این محصولات به صفحه دوربین مداربسته IP66 هایک ویژن مراجعه کنید.

اولین عدد درج شده  در کنار حروف ip

همان طوری که اشاره کردیم، در کنار حروف اختصاری ip، دو عدد درج شده که اولین عدد، مربوط به مقاومت دوربین مداربسته در برابر ورود گرد و غبار است. در ادامه، درجه بندی های متفاوت این پارامتر را بیان کرده ایم:

 • عدد صفر : اگر اولین عدد بعد از حروف اختصاری ip، صفر باشد، به این معناست که دوربین مذکور کمترین میزان مقاومت را در برابر گرد و غبار دارد.
 • عدد یک : اگر بعد از این حروف اختصاری، عدد یک درج شده باشد، به این معناست که دوربین مداربسته مورد نظر در برابر ورود گرد و غبار و یا اجسامی که قطر آنها از ۵۰ میلی متر بزرگ تر است، مقاومت دارد.
 • عدد دو : اگر عدد دو در کنار این حروف اختصاری درج شده باشد، به نشانه آن است که دستگاه مذکور در برابر اجسام و یا گرد و غبارهایی با قطر بیش از ۱۲ میلی متر، مقاومت نسبتا مطلوبی دارد.
 • عدد سه : این عدد نیز بیان گر آن است که دستگاه مذکور در مقابل ورود اجسامی با قطری بزرگ تر از ۲.۵ میلی متر مقاوم عمل می کند.
 • عدد چهار : عدد چهار در کنار حروف اختصاری دوربین هایی نصب می شود که در مقابل ورود اجسامی با قطر بیش از ۱ میلی متر مقاومت دارند.
 • عدد پنج : عدد پنج نشان می دهد که دوربین مذکور در برابر ورود هر نوع گرد و غباری مقاوم است.
 • عدد شش : این عدد به منزله آن است که دوربین در برابر ریزگرد ها نیز مقاومت نسبتا بالایی دارد.

دومین عدد درج شده در کنار حروف ip

دومین عدد درج شده در کنار حروف ip

با اولین عدد درج شده در کنار حروف اختصاری ip آشنا شدید. دومین عدد نیز به بررسی دوربین از نظر مقاومت به رطوبت می پردازد و به ترتیب هر چقدر مقدار آن افزایش پیدا کند، مقاومت دوربین مداربسته به رطوبت نیز افزایش پیدا می کند. همانطور که در ابتدای متن مشاهده کردید، استاندارد IP درصد تحمل دوربین ها را در شرایط جوی و محیطی نشان می دهد، اگر دوربین خود را از شرکت هایک ویژن تهیه کنید، و پس از مدتی دوربینتان دچار مشکلی در روند تصویر برداری شود، می توانید از گارانتی هایک ویژن بهره ببرید و کاملا، کالای خریداری شده خود را تضمین کنید.

شرح دومین عدد حک شده در کنار حروف اختصاری ip به شرح زیر می باشد :

 • عدد صفر : اگر دومین عدد درج شده در استاندارد ip در دوربین مداربسته، صفر باشد به این معناست که دوربین در برابر ورود رطوبت و آب به هیچ عنوان مقاوم نیست.
 • عدد یک : اگر دومین عدد درج شده در کنار حروف اختصاری ip، یک باشد، دوربین مذکور در برابر چکه هایی که به صورت عمودی به دوربین وارد می شوند، مقاومت دارد.
 • عدد دو : اگر دومین عدد، دو باشد به این نشانه آن است که ورود قطرات آب با زاویه حداکثر ۱۵ درجه، مشکلی را برای دوربین به وجود نخواهد آورد.
 • عدد سه : نکته ای که عدد سه در مورد استاندارد ip در دوربین مداربسته بیان می کند این است که اگر قطرات آب با زاویه حداکثر ۶۰ درجه به دوربین برخورد کنند دوربین مداربسته، دچار اختلال در عملکرد نخواهد شد.
 • عدد چهار : این عدد نیز نشان می دهد که دوربین مداربسته در صورت ورود آب از هر جهت و با هر زاویه ای، با ایراد و یا اختلال مواجه نمی شود.
 • عدد پنج : دوربین هایی که دومین عدد کنار حروف اختصاری ip، عدد پنج است، پاشیده شدن آب با هر میزان فشار و از هر سمتی، آنها را دچار اختلال در عملکرد نخواهد کرد.
 • عدد شش : دوربین هایی که دومین عدد حروف اختصاری ip شان، ۶ باشد از مقاومت بالایی در برابر پاشش آب با فشار بالا، برخوردار هستند.
 • عدد هفت : نکته ای که عدد هفت در مورد استاندارد ip در دوربین مداربسته بیان می دارد این است که دوربین مذکور، حتی در برابر افتادن و غوطه ور شدن در آب نیز مقاومت است. البته لازم به ذکر است که غوطه وری و در آب فرو رفتن موقتی باشد. برای دیدن محصولاتی که دارای عدد دوم ۷ هستند و از مقاومت بالایی برخوردارند به صفحه دوربین مداربسته IP67 هایک ویژن مراجعه کنید.
 • عدد هشت : نکته ای که عدد هشت در مورد استاندارد ip در دوربین مداربسته، بیان می کند این است که دوربین مذکور از مقاومت بالایی در شرایطی که رطوبت موجود در محیط همیشه بالاست، برخوردار است.

دوربین های ضد آب

دوربین های ضد آب

همان طوری که در ابتدا اشاره مختصری به استاندارد ip در دوربین مداربسته کرده ایم، بهتر است در مورد دوربین های مداربسته ای که ممکن است از آنها به عنوان دوربین های ضد آب یاد شود نیز توضیحاتی را ارائه دهیم. شما اگر قصد خرید اینگونه از محصولات را دارید به صفحه لیست قیمت هایک ویژن مراجعه کنید.

دوربین هایی با استاندارد ip68 از جمله مقاوم ترین انواع این محصولات به شمار می روند، اما باید این نکته را در نظر گرفت که، آب از قدرت نفوذ بالایی برخوردار است و هر چقدر هم یک دوربین از مقاومت بالایی برخوردار باشد، باز هم نمی توان به صورت کامل انتظار داشت که این دستگاه در اثر برخورد طولانی مدت با مایعات و یا گرد و غبار دچار خرابی نشود. 

برای اطلاعات بیشتر در رابطه با این نوع دوربین ها می توانید به صفحه دوربین مداربسته ضد آب چیست مراجعه کنید.

تفاوت بین استاندارد IP و دوربین های مداربسته ip

استاندارد ip در دوربین مداربسته در مورد کیفیت و مقاومت دوربین به گرد و غبار و رطوبت اشاره دارد، اما دوربین هایی که به آنها دوربین های ip گفته می شود، دوربین هایی هستند که برای منتقل کردن اطلاعات و دیتا از بستر شبکه استفاده می کنند. توجه داشته باشید، دوربین هایی که تحت عنوان دوربین های ip مطرح هستند، خود نیز می توانند حامل استانداردهای ip متفاوت و مقاومت های مختلفی در برابر رطوبت و گرد و غبار باشند.

سوالات متداول

استاندارد IP چیست ؟

استاندارد ip به بررسی مقاومت دوربین های مداربسته به ورود گردوغبار و مایعات می گویند که در این صفحه به طور کامل، این استاندارد را برای شما عزیزان شرح داده ایم.

معنای حروف درج شده در کنار کلمه IP چیست ؟

هرکدام از این اعداد که در کنار کلمه IP آمده اند به اختصار نشان دهنده قابلیت هایی هستند که دوربین مداربسته در اختیار کاربران قرار می دهد. برای اطلاعات بیشتر در این رابطه، به صفحه ما مراجعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *