آموزش هایک ویژن

لنز دوربین مداربسته

لنز دوربین مداربسته |معرفی انواع و اجزای لنز دوربین مداربسته

به کامل ترین مقاله در رابطه با لنز دوربین مداربسته خوش آمدید. تبریک به شما، چون قرار است اطلاعات بی نظیری را در این رابطه کسب کنید.

لنز ها مهم ترین بخش دوربین های مداربسته را تشکیل می دهند. بدون لنز امکان استفاده از دوربین مداربسته فراهم نمی شود.
لنز دوربین مداربسته کارایی های متفاوتی دارد که روز به روز هم لنز ها پیشرفته تر می شوند و امکانات بیشتری در اختیار کاربران قرار می دهند.

در نتیجه می توان اساسی ترین اغلام استفاده شده در ساخت دوربین مداربسته را، لنز دوربین در نظر گرفت چرا که بدون آن دوربین کارایی ندارد و بعلاوه بسیاری از امکانات پیشرفته را از دست می دهد.

با گذشت زمان لنز های دوربین های مداربسته به حالت های مختلف و ویژگی های مختلفی دست پیدا کرده اند که شما می توانید با مراجعه به صفحه هایک ویژن لیست کامل دوربین های مداربسته با انواع لنز را مشاهده کنید.

لنز دوربین مداربسته چیست و چه کاربردی دارد ؟

لنز دوربین مداربسته از اولویت های کارایی دوربین ها می باشد و اگر از لنز مناسبی برای دوربین ها استفاده نشود، نمی توان از تمامی توانایی ها و امکانات دوربین های مداربسته بهره برد.

لنز دوربین های مداربسته از ترکیب عدسی ها برای تنظیم و ارسال نور محیط بر روی چیپ تصویر تشکیل شده است. لنز انواع مختلفی دارند که در ادامه بخش به آنها می پردازیم.

لنز های دوربین های مداربسته به ما امکاناتی از جمله کیفیت تصاویر، زاویه دید گسترده تر و امکان زوم بیشتر را می دهد که می توان با استفاده از این امکانات، بهره بیشتری از دوربین خود ببریم و نتیجه بهتری را مشاهده کنیم.

تا به اینجای مطالب فهمیدیم که لنز دوربین مداربسته چیست.

اما از اینکه چگونه دوربین مداربسته تولید شده است هم اطلاعاتی داریم ؟ اگر کسی از ما سوالی بکند که لنز توسط چه کسی و برای چه هدفی ساخته شد چه جوابی به آنها می دهیم ؟

جواب این سوالات را در صفحه دوربین مداربسته چیست به شما هدیه می دهیم.

اجزای لنز دوربین مداربسته

اجزای لنز دوربین مداربسته

لنز دوربین های مداربسته از تعدادی عدسی تشکیل شده است که با انتقال نور به چیپ تصویر، به ما کمک می کنند که تصاویر خوبی دریافت کنیم.

لنز دوربین های مداربسته از اجزایی همچون، دیافراگم و گیره لنز تشکیل شده است که هرکدام وظیفه خاصی در انجام امور تصویری دارند.

دیافراگم

دیافراگم از صفحه های کدری تشکیل شده است که برای کنترل نوری که از آن عبور می کند، کارایی دارد و حلقه دیافراگم روزنه مرکزی بین خود را کوچک و بزرگ می کند و فرمان اتوماتیک باز شدن و یا بسته شدن در یک چشم الکتریکی را صادر می کند.

گیره لنز

برای اتصال لنز به دوربین مداربسته، از گیره لنز استفاده می شود. انواع مختلفی از گیره و نگهدارنده های لنز وجد دارند که هرکدام با نام های cs ،c و m شناخته می شوند.

نحوه عملکرد لنز c و cs تقریبا یکسان می باشد و قطر آنها یکسان سات و تنها تفاوت میان این دو، فاصله بین سطح خارجی آنها و ccd دوربین ماربسته می باشد.

نوع cs نسبت به مدل c اندازه کوچک تری دارد.

سری لنز های m هم برای اتصال لنز به سنسور دوربین مداربسته استفاده می شوند.

انواع لنز های دوربین مداربسته

انواع لنز های دوربین مداربسته

لنز دوربین ها نسبت به ویژگی هایشان دسته بندی می شوند. لنز دوربین ها ویژگی هایی را در اختیار کاربران قرار می دهد که در ادامه به آنها می پردازیم.

لنز دوربین های مداربسته می تواند تنوعی در تصویر برداری ایجاد کند و با استفاده از لنز مناسب می توان به راحتی تصاویر بهتری را دریافت کنیم.

لنز های Wide و Tele

لنزهایی با فاصله کانونی 4 میلی متر و کمتر را میتوان در سری لنزهای Wide  دسته بندی کرد
و همینطور لنز هایی که با فاصله 50 میلی متری از فاصله کنونی در دسترس هستند را می توانیم به بخش لنز های tele دسته بندی کنیم.

به لنزی که حداکثر فاصله کانونی را دارد لنز Tele میگویند.

لنز های ثابت Fix

برخی دوربین ها دارای لنز با فاصله کانونی عدسی ثابت هستند که به لنز Fixed یا Fixed Focal شناخته میشوند.
اگر دوربینی با این لنز خریداری کنید دیگر امکان تغییر فاصله کانونی را نخواهید داشت، چراکه این لنز ها قابلیت تغییر ندارند و کاملا ثابت هستند.
هایک ویژن با امکان Optional کردن بسیاری از دوربین های خود امکان تعویض لنز برای دوربینهای غیر متغیر را هم نیز فراهم کرده است.

لنز های varifocal

برخی دوربین ها دارای لنز با فاصله کانونی عدسی متغیر هستند که به لنز Vari یا Vari focal شناخته میشوند.
اگر دوربینی با این لنز خریداری کنید امکان تغییر فاصله کانونی را خواهید داشت.

این نوع لنز ها توانایی تغییر به صورت دستی دارند و باید برای هر بار تغییر فاصله کنونی آنها، به صورت دستی تنظیم کنید.

لنز های Motorized

این نوع لنز ها با قابلیت تغییر فاصله کنونی به صورت اتوماتیک در خدمت کاربران قرار می گیرد و کاربرد بی نظیری نسبت به باقی لنز های ثابت و یا دستی دارد.

لنز های Motorized با تعبیه موتوری در داخل آنها، امکان تغییر به صورت اتوماتیک را دارند.

زاویه دید لنز

زاویه دید لنز

زاویه دید متاثر از فاصله کانونی ایجاد شده میباشد.
عدسی های موجود در فواصل کانونی 1.8 تا 75 میلی متر طراحی و ساخته میشوند.
هرچه فاصله کانونی عدسی یک لنز بیشتر باشد ، بزرگ نمایی آن بیشتر است.

لنز های tele اشیا دور را بهتر و نزدیک تر نشان میدهد اما زاویه دید کم تری را در دسترس کاربران قرار می دهد.
برعکس هرچه فاصله کانونی لنزی کوچک تر باشد تصاویر نزدیک را بهتر و واضح تر نشان میدهد.
به لنزی که دارای کوچکترین فاصله کانونی باشد لنز Wide میگویند.

اگر با خواندن این صفحه نتوانسته اید به طور کامل، زاوایای فیلم برداری دوربین مداربسته را درک کنید، می توانید به صفحه زاویه دید دوربین مداربسته مراجعه کنید، در این صفحه زوایای فیلم برداری دوربین مداربسته به طور کامل تری شرح داده شده است.

دریچه عبور نور IRIS

دریچه عبور نور وظیفه تعیین مقدار نور عبوری از لنز به داخل دوربین را دارد.
دقیقا مانند چشم انسان نیاز است در محیط های تاریک روزنه عبور نور بزرگتر باشد و در محیط های روشن برعکس این موضوع شکل بگیرد. اندازه IRIS با عباراتی نظیر F1/4 و F1/2 و … بیان میشود.
هرچه این اعداد بزرگتر باشد نشان دهنده گشاد تر بودن دریچه IRIS است، برای اطلاعات بیشتر درباره این موضوع به صفحه Iris چیست مراجعه کنید.

خرید و قیمت لنز دوربین مداربسته

لنز های دوربین مداربسته، بسته به مدل و ویژگی های آنها، قیمت های متفاوتی نیز دارند. شما اگر قصد خرید لنز دوربین مداربسته دارید و از قیمت و ویژگی آنها اطلاعی ندارید، می توانید به صفحه لیست قیمت هایک ویژن مراجعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *